„Zobaczmy, co jest w pozostałych dokumentach” – sugeruję i zaczynamy je przeglądać, ostrożnie obchodząc się z suchym i kruchym papierem.
“To listy miłosne!” Justyna wykrzykuje kilka chwil później. „Posłuchaj: „Moja najdroższa Gosiu, nie mogę Ci powiedzieć, jak moje serce szybuje w Twojej obecności. Dźwięk Twojego głosu czy widok Twojej słodkiej twarzy napawają mnie taką radością, ale żadne nie może się równać z dotykiem Twojej dłoni na mojej. „Przerywa,„ Na szczycie jest tylko „18 marca”; nie ma roku, a co z twoim?”
Patrzę na papier, który trzymam. „Nie, w ogóle nie ma daty, ale myślę, że moja musiała być wcześniej, bo przypuszczam, że jest o wiele mniej, eee, intensywna. Tutaj:„ Małgorzato, dziękuję za czas, który dziś spędziliśmy. Nie potrafię powiedzieć, jaka to przyjemność mieć kogoś, z kim mogłabym porozmawiać tak, jakbym była równa. Twój spryt i duch są rozkoszą. Nie miałam okazji powiedzieć ci tego dzisiaj z obawy, że ktoś mnie podsłucha, więc piszę teraz, abyś mogła przeczytać to wieczorem. Chociaż nasze sytuacje i stanowiska życiowe są rozbieżne, uznałabym to za wielką uprzejmość, gdybyśmy poza towarzystwem mogły zrezygnować z formalności i być jak przyjaciełki? Kiedy będziemy we dwoje, może zrezygnujemy z Moja Pani i będziesz nazywać mnie po prostu Rozalią? Pozdrawiam serdecznie, Rozalia. ” Patrzę na Justynę. „Myślę, że Rozalia była samotna i poszukiwała, a nawet potrzebowała przyjaciółki”.
„A później zostały kochankami. Posłuchaj tego: ‘Siedzę tu dziś po południu, kiedy jesteś z moim Robertem i chociaż wiem, że to grzech, zazdroszczę mu, zazdroszczę, że może być z tobą, a ja nie. Czy wrócisz dziś wieczorem do mojego pokoju, kochanie? Czy twoje usta spoczną na moich i czy nasze ręce znów się wzajemnie zbadają? O moja miłości, czy przyniesiesz mi Drżenie jeszcze raz, twoje palce znają mnie tak, jak L nigdy nie robił? ‘ Nasza Rozalia jest dość dosadna, prawda? Nie ma wątpliwości, co oznacza „Drżenie”.
– A więc oni też byli fizycznie namiętni! Ciekawe, czy pocałunek, który widzieliśmy w hotelu, był noc po tym liście? Pytam z uśmiechem.
„Może to było poprzedniej nocy,” odpowiada z uśmiechem i nie mogę się powstrzymać, żeby ją pocałować. Myślę, że spodziewa się krótkiego, ale czułego pocałunku, ale mam inny pomysł. Myśli o Rozalii i Małgorzacie razem oraz wspomnienie ich wczorajszego pocałunku budzą we mnie emocje. Podeszłyśmy tak blisko tego ranka i moje ciało znów pragnie jej dotyku, tęskni za Drżeniem, tak jak zrobiła to Rozalia. Otwieram usta, język sygnalizuje moje pragnienie. Chrząka z zaskoczenia, ale chętnie odpowiada. Wyciągam rękę i chwyta jej piersi, czując miękkość pod teksturowanym ciepłem jej swetra.
Może i dobrze, że nie minęło zbyt wiele czasu, zanim skrzypienie schodów zaalarmuje nas, że ktoś schodzi. Choć rozczarowujące jest to, że musimy zakończyć nasz pocałunek, istnieje wyraźna możliwość, że zostaliśmy złapani z rękami w majtkach drugiej osoby, gdybyśmy kontynuowały to znacznie dłużej! Mimo to blask policzków Justyny i blask jej oczu powie każdemu, kto na to spojrzy, że robimy coś więcej niż tylko rozmawiamy. Na szczęście Tomek lub Daniel nie wchodzą przez kuchnię, tylko wychodzą frontowymi drzwiami, przypuszczalnie po to, by zabrać coś z furgonetki.
Robimy herbatę i tosty, używając resztek chleba, który i tak jest raczej czerstwy. Ostrożnie wycierając ręce, wznawiamy badanie listów. W sumie jest ich dwadzieścia dwa, niektóre krótkie, inne dłuższe i żaden nie ma lat w datach, więc ustalenie ich chronologii jest wyzwaniem. Wyłania się historia Małgorzaty i Rozalii.
O Małgorzacie prawie nic nie możemy powiedzieć, poza tym, że jest ona oczywiście wykształcona i jedna wzmianka o jej ojcu jako „rolniku ziemskim”, co według Justyny oznacza, że był raczej ziemianinem niż dzierżawcą; mógł nawet mieć własnych lokatorów. Z jakiegoś powodu odnoszę wrażenie, że rodzice Małgorzaty już nie żyją, choć nie potrafię tego poprzeć faktami. Jakiś czas po jej przybyciu do pałacu Małgorzata i Rozalia zaprzyjaźniły się. Z listów wynika, że Małgorzata początkowo mieszkała z dala od pałacu, prawdopodobnie w tym gospodarstwie. Wydaje się jednak, że ostatecznie przeniosła się tutaj; Rozalia mogła być prowokatorem, ponieważ wydawała się bardzo z tego zadowolona.
Nie możemy zrozumieć, jak obie zostały kochankami. Z pewnością Rozalia odpowiedziała entuzjastycznie i wiedząc, co myślę o Justynie, mam wątpliwości, że jej pasja pozostałaby niezauważona, choćby dyskretna. Może to inny powód, a może prawdziwy powód, Małgorzata została zwolniona.
– Czy zauważyłaś, że Rozalia zawsze odnosi się do Leona po prostu jako „L” w literach? Pyta Justyna.
– Tak.
„Hmm, zastanawiam się, czy nie może znieść tego, by go nazwać pełnym imieniem, kiedy rozmawia ze swoją przyjaciółką i kochanką” – sugeruje Justyna i myślę, że może mieć rację.
Jest długi list, który musiał zostać napisany zaraz po zwolnieniu Małgorzaty. W liście Rozalia skarży się również na to, jak Leon potraktował Roberta:
Chłopiec ma nadwagę i jest miękki, orzekł L i musi zostać zahartowany. Ma mieć tylko proste pożywienie, nasz stajenny został poinstruowany, że chłopiec ma codziennie chodzić po granicach posiadłości, aby ćwiczyć, niezależnie od pogody.
Justyna i ja zgadzamy się, że to właśnie takie traktowanie sprawia, że Rozalia wini męża za śmierć Roberta. Ale jest coś jeszcze, coś jeszcze ostrzejszego, jak lamentuje Rozalia:
L też rozkazał, żebym nie chodziła do niego, gdy płacze w nocy, bo ‘Chłopiec musi wiedzieć, że nikogo nie będzie, gdy będzie w szkole’ – mówi mi, ku mojemu bólowi. Ostatniej nocy, kiedy nie mogłam już znieść płaczu Roberta, poszłam do niego. L był w wielkiej wściekłości tego ranka i przysiągł, że zarówno sypialnia Roberta, jak i moja zostaną zamknięte na noc, żeby nas rozdzielić…
„Co za kompletny drań!” to opinia Justyny i muszę się z nią zgodzić. Wyjaśniło to również, że duch Rozalii bije w drzwi sypialni, nie mogąc podejść do umierającego syna.
Jest krótka notatka, która może być ostatnią rzeczą jaką napisała Rozalia, bo datowana jest na 14 października. Wygląda na to, że zamierzała przyjechać na farmę, aby odwiedzić Roberta i przyprowadzić Roberta, aby mógł ją zobaczyć po raz ostatni i odpowiednio się pożegnać. Pamiętam wizję, którą miałam pierwszego ranka, kiedy szliśmy do samochodu Justyny: kobieta z dzieckiem zbliżała się do tego domku, kobieta stała w drzwiach.
Przez chwilę siedzimy w ciszy. „Cóż, to z pewnością powinno stanowić niesamowity odcinek Twojego programu” – zauważa Justyna. Muszę się przez chwilę zastanowić, bo zapomniałam, że tam to wszystko się zaczęło, dlatego tu jestem.
– Nie wiem. Nie jestem pewna, czy romans lesbijski między damą a guwernantką to właśnie telewizja w godzinach największej oglądalności, nawet w dzisiejszych czasach. I nie mogę stawić czoła pozostałym członkom zespołu, którzy sugerują odgarnięcie Małgorzaty w powietrzu. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak Tina sugeruje: „Och, zastąpmy Małgorzatę przystojniakiem w ramach miłości, możemy go uczynić Gajowym lub Ogrodnikiem”. Wydaje się, że Małgorzata była jedynym źródłem przyjaźni i miłości w żałosnym życiu małżeńskim Rozalii ”.
„Może jesteś zmęczona i nadmiernie zaangażowałaś się w tę historię” – sugeruje Justyna, biorąc mnie za rękę. – Na pewno będziesz musiała coś powiedzieć swoim szefom i wysłać im jakiegoś maila.
„Myślę, że jest odwrotnie: historia raczej nas wciągnęła, a przynajmniej tak to wygląda. Jedyny powód, dla którego trzymasz mnie za rękę, to historia”.
– W takim razie jestem winna tej historii wielki dług wdzięczności! mówi poważnie.
Niemniej jednak biorę laptopa i z pomocą Justyny piszę, czego się dowiedziałyśmy lub przypuszczam z listów, wraz ze szczegółami moich innych badań. Oczywiście nie mogę wysłać dokumentu do Ryszarda i Markusa, dopóki nie wrócę do hotelu. Justyna nalega, żebym zachowała listy miłosne i notatkę Małgorzaty z pozostałymi zebranymi kopiami i notatkami. Ma rację: stanowi pokaźną dokumentację na trzy dni pracy. Kłopot w tym, że nie sądzę, żebym mogła znieść przekazanie tego Ryszardowi, Markusowi i innym. Właściwie to Justyna jest powodem, że nie mogę znieść myśli o pracy, TVP, Warszawie czy nawet moim mieszkaniu, bo tego tu nie ma, a Justyna jest. Tak, myślę, że mocno się w niej zakochałam.
Zmierzch się zapowiada, kiedy mężczyźni wychodzą, najwyraźniej spędzając tam godzinę dłużej niż zwykle, z obietnicą, że jutro będzie prąd i ciepła woda. Justyna nawet im wierzy. Kiedy jesteśmy sami, proponuje, żebyśmy poszły do wioski do pubu. „Tak naprawdę nie mam nic na obiad”, przyznaje, „z jakiegoś powodu byłam raczej rozproszona”.
– Najpierw wydoimy krowy? Pytam, rozśmieszając ją.
„Myślę, że zmieniasz się w żonę rolnika!” dokucza. Prawie odpowiadam, że tak długo, jak ona jest farmerką, bardzo by mi się to podobało, ale powstrzymałam się od komentarza; to brzmi trochę za wcześnie, ale jeszcze będziemy razem szczęśliwe.