Heteroelastyczność – czy, tak naprawdę jest?

Ludzie identyfikują się jako heteroelastyczni z różnych powodów, zazwyczaj jednak oznacza to, że kogoś pociąga płeć przeciwna, ale jest on też otwarty na doświadczenia z osobą tej samej płci. A więc czemu ktoś się uważa za heteroelastycznego, a nie biseksualnego czy też panseksualnego? 

W heteroelastyczności chodzi o coś innego, a mianowicie o to, iż osoba jest “głównie hetero”, a tylko czasami pociągają ją osoby tej samej płci. 

Oznacza to, że mogą nas pociągać przedstawiciele obu płci, przy czym zazwyczaj wiążemy się z osobą przeciwnej płci i tylko odczuwamy pociąg seksualny do osób płci przeciwnej – w przeciwieństwie do przedstawicieli orientacji biseksualnej, którzy są w stanie wiązać się zarówno z osobami tej samej płci, jak i płci przeciwnej.

Skala Kinseya odkrywa, iż wiele osób nie mieści się wyłącznie w kategoriach osób heteroseksualnych i osób homoseksualnych, jednak nie od dziś wiadomo, że skala orientacji seksualnej nie jest zero-jedynkowa.

Teraz być może wydaje się to rzeczą oczywistą, jednak w roku 1948 te badania wydawały się być przełomowe. Skala od 0 do 6 oznaczała, że ​​możesz zdefiniować siebie na przykład jako 2, jeśli jesteś “co do zasady heteroseksualny, ale raz na jakiś czas masz homoseksualne przygody”. 

Ogólnie oznacza to, że osoba uważa się za heteroseksualną, mimo że jest gotowa uczestniczyć w czynnościach seksualnych z osobą tej samej płci. Dla różnych osób oznacza to różne sytuacje, ponieważ elastyczność różni się znacznie w zależności od osoby. 

Na przykład niektóre osoby mogą być elastyczne, w granicach seksu, który nie obejmuje penetracji. Inni są w porządku wyłącznie z czynnościami powyżej pasa.

Niektóre osoby są po prostu ciekawe nowych doświadczeń i nie mają odgórnie określonych preferencji – po prostu chcą eksperymentować – zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą doświadczyć chęci przeżycia tego typu przygód.

Może istnieć wiele powodów, dla których tożsamość seksualna niektórych osób jest “elastyczna”.

Być może ktoś wyszedł za mąż wcześnie, a następnie rozwiódł się po czterdziestce i taka osoba nie miała czasu na eksperymentowanie lub rozważanie innych opcji, a chce doświadczyć na czym polegają kontakty seksualne z przedstawicielami tej samej płci. Inne osoby interesuje seks z osobą tej samej płci wyłącznie w przypadku trójkątów. 

Wariacje

Termin heteroseksualność, podobnie jak wiele innych terminów związanych z seksualnością, może być kontrowersyjny. Niektórzy twierdzą, iż osoba heteroelastyczna to po prostu osoba biseksualna, co oburza niektórych.

Jednym z powodów, dla których ktoś może preferować etykietkę “heteroelastycznego” jest to, iż mimo pociągu seksualnego do osób tej samej płci, są oni w stanie czuć romantyczne uczucia wyłącznie do osób płci przeciwnej. 

Heteroelastyczność w pop-kulturze

Ulubiony serial wielu – “Orange is The New Black” – ukazywał całe spektrum seksualności, od lesbijskich związków głównych bohaterek – Piper i Alex, poprzez osoby transpłciowe – Sophie, aż po heteroelastyczną Lornę. Lorna, która się uważała za osobę hetero, była w związku lesbijskim z rudowłosą Nicky. Ostatecznie jednak Lorna poślubiła Vince’a Muccio, faceta z którym później też zaszła w ciążę. 

Shay Mitchell, gwiazda “Małych kłamstewek”, jest jedną z wielu celebrytek zajmujących “prostą, lecz nie wąską” postawę wobec swojej seksualności, co w dużym skrócie oznacza właśnie bycie osobą heteroelastyczną. W jednym z wywiadów sprzed paru lat powiedziała, że choć obecnie umawia się z mężczyzną, nie wie, w kim się zakocha za 5, czy 10 lat, bo kochasz tego, kogo kochasz, bez względu na jego płeć. 

Warto jest więc rozumieć, iż nawet szeroko rozumiany biseksualizm jest dość szerokim pojęciem, a o orientacjach seksualnych wiemy wciąż za mało.