Temat seksualności człowieka jest tematem bardzo szerokim i wymagającym otwartych rozmów. Tylko w taki sposób będziemy w stanie ograniczyć dyskryminację wszystkich osób, bez względu na ich płeć czy orientację seksualną.
Jeśli chodzi o ciągle ewoluującą koncepcję płci, musimy się jeszcze wiele nauczyć. Na przykład słowo “queer” ma długą i dość kontrowersyjną historię. Jeśli spojrzeć na to słowo w słowniku, ujrzymy definicję w stylu “niebinarny” lub “ekscentryczny”. Żadna z tych definicji nie jest ani pozytywna, ani pochlebna.
Słownik etymologiczny zauważa, że słowo „queer” zaczęło być używane jako obraza dla gejów i lesbijek w latach dwudziestych. Wciąż jest uważane za obraźliwe słowo, jeśli jest używane przez osobę heteroseksualną podchodzącą w sposób lekceważący do osób homoseksualnych. Jednak, podobnie jak wiele historycznie uciążliwych zniewag, queer została wybrana przez społeczność, którą miała obrażać. Określenie “queer” zostało zawłaszczone i przejęte przez niektóre osoby społeczności LGBT, jednak nadal powinno być używane w sposób ostrożny, chyba ze ktoś sam się tak właśnie definiuje.
W dużym skrócie określenie “queer” oznacza: “Nie chcę być zaszufladkowany i zmuszony do wybrania jednego z dwóch binarnych określeń (chodzi tu o stanowisko mężczyzna kontra kobieta), jestem po prostu inny”. Czasami do skrótu LGBT dodaje się literę “Q”, co może oznaczać zarówno “queer” jak i “wątpliwy”.
Jednak queer i genderqueer to nie to samo. Słowo „queer” najczęściej odnosi się do osoby homoseksualnej. Ale termin „genderqueer”, zgodnie z definicją w Słowniku Google, odnosi się do „osoby, która nie popiera konwencjonalnych różnic płci, ale też nie identyfikuje się z żadną z nich.
Zasadniczo genderqueer odnosi się raczej do tożsamości płciowej niż preferencji seksualnych. Według encyklopedii kultury homoseksualnej, lesbijskiej, biseksualnej, transpłciowej i queerowej „termin„ genderqueer ”zaczął być powszechnie używany na przełomie XXI wieku przez młodzież, która uważa, że ich tożsamość płciowa i / lub wyrażenia płciowe nie odpowiadają płci przypisanej im przy urodzeniu, ale którzy nie chcą być postrzegani jako osobnicy płci przeciwnej.
Innym słowem często używanym w rozmowach na temat tożsamości płciowej jest „bycie osobą niebinarną”, który jest podobny do pojęcia genderqueer. Definicja określenia “niebinarny” to ogólny termin obejmujący osoby o różnej tożsamości seksualnej, która nie mieści się w binarnej płci, gdzie dana osoba uważana jest za binarną tylko jeśli uważa się za kobietę lub mężczyznę.
Ważne jest rozróżnienie tego, że osoby niebinarne to nie jest określenie orientacji seksualnej tych osób. Jest to bardziej związane z identyfikacją płciową danej osoby.
Genderqueer w pop-kulturze
Petycja wzywająca do bojkotu Zoolander 2 krążyła po wydaniu zwiastuna filmu. W nim Benedict Cumberbatch staje się androgynicznym modelem o imieniu All. Rola została uznana za przerysowaną i pozbawioną szacunku dla społeczności queer. Zgodnie z petycją: „Zatrudniając aktora do grania niebinarnej osoby w wyraźnie negatywny sposób, film popiera szkodliwe i niebezpieczne postrzeganie społeczności queer”.