Czym właściwie jest „otwarty” związek?

Dla niektórych osób monogamia jest idealną strukturą relacji. Po pierwsze, monogamia zapewnia bezpieczeństwo, przewidywalność i wspólną intymność. Jest to również najbardziej powszechny rodzaj relacji, niosący ze sobą społeczne uznanie wynikające z bycia w parze. Gdy jesteśmy w związku, otrzymujemy pozytywny feedback od społeczeństwa – od lajków na Instagramie po ulgi podatkowe, gdy jesteśmy w związku małżeńskim. Monogamia ma wiele zalet. 

Jednak innym… zupełnie to nie pasuje, mimo że to kulturowy standard. A może monogamia była odpowiednia przez pewien czas, ale teraz, w innym rozdziale życia, potrzebujesz czegoś innego. Jeśli więc jesteś w związku partnerskim i ktoś (Ty, Twój partner lub oboje) czuje seksualne niespełnienie, może pojawić się pytanie: „czy powinniśmy się otworzyć?” lub „czym w ogóle jest otwarty związek?”.

Jeśli to Ty zadajesz to pytanie, prawdopodobnie ciekawią Cię inne rodzaje relacji. A jeśli to Tobie zadano to pytanie, naturalnie możesz poczuć się niepewnie, zmartwić się lub przestraszyć. Wszystkie te uczucia są normalne! Podobnie jak wszystko inne z związane z seksem i związkami – droga naprzód zwykle polega na komunikacji. A w tym przypadku ważna jest również edukacja. 

Istnieje wiele sposobów na zdefiniowanie „otwartej” relacji, więc omówmy potrzebne słownictwo, które pomoże Ci poruszać się po tym terenie. Jakie są alternatywy dla monogamii? Przyjrzyjmy się. 

Na czym polega otwarty związek?

Potocznie „otwarty związek” jest terminem zbiorowym opisującym każdy związek, który nie jest konwencjonalnie monogamiczny. Najczęściej usłyszysz od par coś w stylu: „jesteśmy w otwartym związku”, nikt jednak zazwyczaj nie tłumaczy, na czym polegają założenia otwartego związku. Jaki dokładnie format ma taki związek? Cóż, może on przybierać najróżniejsze formy – od relacji swingerskich po obustronną zgodę na okazjonalną zdradę z innymi osobami.

Choć wydawać by się mogło, że związek otwarty nie zalicza się do typu relacji często spotykanych. Jak się jednak okazuje, otwarty związek nie zawsze jest synonimem toksycznej relacji. Osoby będące w otwartych związkach podkreślają, iż spotykając się z innymi osobami nie tylko sprawiają, że ich życie seksualne nabiera pikanterii, ale też wzmacnia to ich związek i intymność między partnerami.

Co dokładniej znaczy otwarty związek oaz co o związkach otwartych myślą osoby będące obecnie w nich? Cóż, opowiemy Wam dokładniej o poszczególnych typach relacji.

Naga kobieta leżąca na plecach na łóżku

Etyczny brak monogamii w otwartych związkach

Ta struktura relacji zwykle zaczyna się w parach, w których związane są dwie osoby o silnych osobowościach. Za ich obopólną zgodą, do sypialni mogą zostać zaproszeni dodatkowi partnerzy lub każdy z partnerów może cieszyć się seksem poza domem. Jakiś czas temu coraz częściej zaczęło pojawiać się angielskie pojęcie „monogamish”, czyli „jakby monogamiczny”. 

Pary hetero wcale nie muszą być monogamiczne, aby wziąć ślub, ani być małżeństwem, aby żyć w monogamii. Monogamia nie definiuje małżeństwa bardziej niż obecność dzieci. Monogamia nie jest obligatoryjna, a jej brak nie unieważnia małżeństwa.

Swingersi/Swingowanie

Wiesz co? Swingowanie nie skończyło się w latach 70.! Wiele par lubi tę opcję, ponieważ jest wyzwalająca seksualnie, a jednocześnie jest czymś, czego mogą razem doświadczać. W dzisiejszych czasach ludzie często nazywają to „stylem życia” jako sprytny sposób na wyrażenie swojego statusu. Jakkolwiek to nazwiesz, po prostu chodzi o seks par z innymi parami w różnych konfiguracjach (za zgodą wszystkich uczestników) lub uczestniczenie w imprezach dla swingersów, których celem jest znalezienie przypadkowych par chętnych na wspólny seks. Tutaj dodatkowo w grę wchodzą i mieszają się różnego rodzaju perwersje, więc jeśli Cię to interesuje – porozmawiaj o tym ze swoim partnerem! 

Poliamoria

Poliamoria dosłownie oznacza „wiele miłości” i pozwala na więcej niż jeden zaangażowany związek obejmujący połączenie emocjonalne, seks lub jedno i drugie. Może to oznaczać związek, w który jest zaangażowanych kilka osób lub może przybrać formę pierwotnej pary, w której każda ma dodatkowych partnerów. 

W przeciwieństwie do związku otwartego/jakby monogamicznego/swingersów, poliamoria zwykle oznacza relacje, które wykraczają poza związki. To nie jest uwłaczające – świadome decyzje w kwestii życia seksualnego bez oszukiwania, unieszczęśliwiania siebie i innych są tym, czego wszyscy potrzebujemy! Jednak ten konkretny model relacji jest dobry dla kogoś, kto szuka trwałej głębi i związku z dodatkowymi partnerami, oprócz samego aktu seksualnego.

Solo Poly

Odejdźmy na chwilę od par. Termin Solo Poly odnosi się do osoby, która jest związana seksualnie lub emocjonalnie z więcej niż jednym partnerem, ale z żadnym z nich nie angażuje się w związek. Może to wyglądać jak zwyczajne umawianie się na randki z więcej niż jedną osobą, umawianie się z parą lub świadome odrzucenie wchodzenia w „normalny” związek. Zastanawiasz się, co to znaczy? Celem wejścia w „normalny” związek jest osiągnięcie trwałej monogamicznej relacji (seksualnej i romantycznej między dwojgiem ludzi) i mieszkającego wspólnie małżeństwa (jeśli prawo tego nie zabrania). W wielu przypadkach zakup domu i posiadanie dzieci jest również częścią celu. Oczekuje się, że partnerzy pozostaną razem aż do śmierci.

Wiele osób Solo Poly identyfikuje się z anarchią związków – ideą, że monogamia nie powinna być obowiązkowa. W każdym razie… Nie zrozum tego źle: świadoma monogamia wciąż jest na topie! Słowo kluczowe to „świadoma” – jeśli po poznaniu i rozważeniu wszelkich opcji uważasz, że monogamia jest nadal najlepszym modelem dla Ciebie, to dobrze. Ale jeśli tak nie jest, to też dobrze. Znalezienie idealnego modelu relacji wymaga dużo autorefleksji, ogromu rozmów i podjęcia kilku prób i błędów.

Cokolwiek zdecydujesz, wykonanie wewnętrznej pracy nad ustaleniem idealnej struktury relacji jest ogromną inwestycją w Twoje samopoczucie. Komunikowanie się na te tematy może być niezręczne, czasem przerażające – a ostatecznie otwarty związek może nie być najlepszym krokiem. To nie jest dla osób o słabym sercu, ale dla wielu może się okazać, że jest to autentyczny i piękny sposób na życie. Powodzenia w tej ekscytującej podróży! 

Być może otwarty związek nie jest odpowiedni dla Ciebie – być może nie wyobrażasz sobie tego, żeby spotykać się z innymi osobami i uważasz otwarte związki za coś, co nie powinno istnieć w realnym świecie. Ważne jednak jest zrozumienie tego, że relacje seksualne