Istnieje przyczyna tego, dlaczego czujesz, że od razu się zakochałeś.
Miłość od pierwszego wejrzenia: to fabuła właściwie każdej komedii romantycznej, a także całej masy nowych programów telewizyjnych, ale czy naprawdę można zakochać się w kimś w momencie, gdy się na niego spojrzy? Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył tego zauroczenia osobą, na którą spojrzał pierwszy raz w życiu. Jak jednak możemy stwierdzić, czy to miłość od pierwszego wejrzenia, czy po prostu stare, dobre pożądanie? Porozmawialiśmy z ekspertami, aby dowiedzieć się, czy to nieuchwytne uczucie „miłości od pierwszego wejrzenia” rzeczywiście istnieje.
Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia?
Możliwe jest poczucie jakiegoś rodzaju „zakochania od pierwszego wejrzenia”, choć zależy to od rodzaju miłości, której doświadczamy – powiedział terapeuta psychoseksualny.
Jest wiele powodów, dla których ktoś od razu może nam się spodobać i to silne uczucie zauroczenia często może wydawać się zakochaniem. Na przykład może to mieć związek z feromonami (przekaźnikami chemicznymi uwalnianymi przez organizm, które mogą przyciągać nas do drugiej osoby) lub może to być sytuacja, w której osoba przypomina Ci coś lub kogoś z dzieciństwa, co wydaje się znajome.
Miłość od pierwszego wejrzenia – jak to tłumaczy nauka
Terapeuta wyjaśnia, że możemy być kimś oczarowani i poczuć, że zakochaliśmy się w nim od razu, ale często jest to spowodowane substancjami chemicznymi, które uwalnia nasz mózg, takimi jak fenyloetyloamina. Substancja ta działa zasadniczo jak naturalna amfetamina, powodując, że czujemy się „na haju” z miłości, a poza tym wyzwala uwalnianie dwóch neuroprzekaźników – dopaminy i noradrenaliny, które mogą zwiększać tętno i poprawiać nasze samopoczucie.
Może to spowodować, że stracimy nad sobą kontrolę, co doprowadzi do tego, że będziemy idealizować osobę stojącą przed nami i postrzegać ją jako niesamowitą, co w konsekwencji może również sprawić, że poczujemy się zakochani.
Mimo to ten początkowy etap intensywnego zauroczenia można traktować jako rodzaj miłości – taka sobie od pierwszego wejrzenia niby miłość. Filozofia starożytnej Grecji wyróżnia sześć różnych odmian miłości: eros (namiętność seksualna), philia (głęboka przyjaźń), ludus (miłość figlarna), agape (miłość do każdego), pragma (miłość długotrwała) i filautia (miłość do siebie).
Rodzaje miłości od pierwszego spojrzenia
Zakochanie się od pierwszego spojrzenia mogłoby zostać określone mianem miłości „eros”, czyli namiętności seksualnej lub intensywnego zauroczenia. Ale może to również oznaczać, że ludzie, którzy doświadczają miłości „eros”, rozstają się po krótkim czasie, gdy tylko początkowa atrakcyjność i pasja seksualna się wypali.
Jednak chociaż ten rodzaj miłości niekoniecznie jest długotrwały, nie oznacza to, że jest nieważny. Nawet krótki związek dwóch osób może być potężny i odcisnąć swoje piętno w zależności od zaangażowanych i sposobu, w jaki sobie z tym poradzą.
Co w przypadku, gdy zabraknie miłości od pierwszego wejrzenia?
Jeśli właśnie kogoś poznałeś i nie czujesz się od razu zakochany, nie panikuj. Nie oznacza to, że w końcu się nie pokochacie.
Według psychoterapeuty miłość może się rozwijać z czasem i możemy ją aktywować, będąc życzliwym dla siebie nawzajem. Poza tym miłość może być definiowana na różne sposoby przez różnych ludzi.
Wiele przyjaźni przerodziło się we wspaniałe romanse. Jednak te osoby, które nie doświadczyły tej początkowej chemii, często mają poczucie, że czegoś brakuje w ich związku. Na szczęście są rzeczy, które można zrobić, aby pomóc w budowaniu chemii i więzi w relacji z drugą osobą.
Wspólne tworzenie przyjemnych doświadczeń może pomóc w uwolnieniu substancji chemicznych, takich jak dopamina (hormon przyjemności), podczas gdy dotyk, przytulanie i śmiech mogą uwalniać oksytocynę (hormon szczęścia).
Może to oznaczać, że wspólne wycieczki, próbowanie nowych rzeczy, eksperymentowanie seksualne, okazywanie sobie nawzajem szacunku – może przyczynić się do zbudowania więzi.
Możecie także wypróbować „36 pytań do zakochania”, które są częścią eksperymentu psychologicznego mającego na celu przyspieszenie stworzenia poczucia intymności i bliskości między dwojgiem ludzi – naukowcy podczas dogłębnego badania wyłonili serię pytań, których zadanie innej osobie wystarczy, ażeby poczuła ona silne zauroczenie względem osoby, która owe pytania zadaje.
Niestety nie istnieje niezawodna recepta na miłość. Pamiętaj, że cokolwiek czujesz, ma znaczenie, niezależnie od tego, jak długo będzie to trwało. Oczywiście możesz nie mieć pewności, jak nazwać swoje uczucia do kogoś, ale nie martw się, czas wszystko zweryfikuje. Miłość od pierwszego wejrzenia być może nigdy Cię nie spotkała, a może jesteś wieczną ofiarą tego, co nazywają miłość od pierwszego wejrzenia. Tak czy inaczej – nie trać nadziei na to, że znajdziesz swoją miłość.
Michal