Co to jest panseksualizm i czym się różni od biseksualizmu?

Panseksualizm a biseksualizm

Z upływem lat temat różnorodnych orientacji seksualnych stawał się coraz bardziej intrygujący. Heteroseksualność nie jest już tak oczywista – stajemy się coraz bardziej otwarci na inne tożsamości i formy ekspresji. Coraz bardziej poznajemy też samych siebie, a dzięki różnym określeniom możemy łatwiej zrozumieć to, kim właściwie jesteśmy. Poza tożsamością seksualną zwracamy też większą uwagę na gender – czyli płeć kulturową – a dodatkowo rozróżniamy orientację seksualną od tej romantycznej. I dobrze! W końcu każdy z nas chciałby czuć się dobrze z tym, kim jest.

Ogromna różnorodność w zakresie tożsamości seksualnych sprawia jednak, że dla niektórych ten temat może być bardzo niezrozumiały. Jak się w tym połapać? Co to znaczy, kiedy kumpela mówi Ci, że jest panseksualna, a nowo poznany gość w barze pyta, czy nie jesteś przypadkiem bi? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Opowiadamy o tym, czym się różni panseksualizm od biseksualizmu i co w ogóle oznaczają oba terminy.

Spis treści

Co to jest biseksualizm?

Biseksualizm (chociaż dzisiaj częściej używa się formy biseksualność) to ten zdecydowanie bardziej rozpowszechniony spośród obu terminów. Być może zdarzyło Ci się kiedyś z nim spotkać, a może określasz się w ten sposób. Dawniej używano tego terminu, mówiąc o osobach, które niezależnie od swojej płci, odczuwały pociąg zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Dzisiaj sprawa nie jest już taka prosta ze względu na to, że wiemy już, że możliwości ekspresji płci jest znacznie więcej. Opozycje między kobietami a mężczyznami przestały być binarne i zaczęto myśleć o płci kulturowej (gender) jak o spektrum. Okazało się, że istnieją również osoby, które nie identyfikują się z żadną ze płci, ale też takie, które utożsamiają się z obiema naraz. Powstało zatem pytanie – czy jeśli podoba mi się osoba niebinarna, to nadal mogę być bi? Definicja biseksualności musiała przejść spore ewolucje, ostatecznie jednak można powiedzieć, że jest to rodzaj orientacji seksualnej, kiedy dana osoba odczuwa pociąg do dwóch lub większej liczby płci. To nie muszą być kobiety i mężczyźni – mogą to na przykład być kobiety i osoby agender albo mężczyźni i osoby genderfluid. Najważniejsze, co musisz wiedzieć o biseksualności to to, że dotyczy ona pociągu do przynajmniej dwóch różnych płci.

Panseksualizm co to jest

Co to jest panseksualizm?

Kiedyś mówiąc o osobie, której podobają się ludzie niezależnie od płci, używano właśnie określenia biseksualność. Jednak kiedy odkryliśmy, że płeć jest raczej spektrum, określenie to przestało być wystarczające – “bi” oznacza “dwa”, a są przecież osoby, dla których płeć naprawdę nie ma znaczenia, jeśli chodzi o pociąg seksualny. Stąd właśnie wziął się panseksualizm – orientacja, której przedstawicielom może spodobać się właściwie każdy. Kobieta, mężczyzna, osoba niebinarna czy interpłciowa – to nie ma znaczenia. Osoby panseksualne nie wykluczają, że mogą odczuwać pociąg do różnych osób, niezależnie od ich ekspresji płciowej. Dlaczego panseksualność? Przedrostek “pan” oznacza “wszystko”, dlatego jest to najlepsze określenie na tę orientację seksualną.

Czym się różni panseksualizm od biseksualizmu?

Poza liczbą płci, które uważają za atrakcyjne, osoby biseksualne i panseksualne różnią się także flagami. Osoby biseksualne używają flagi w poziome pasy – pierwszy jest różowy, a ostatni niebieski. Pomiędzy nimi znajduje się również nieco węższy, fioletowy pas. Z kolei osoby panseksualne używają flagi, w której poziome pasy są równej szerokości – ich kolory to po kolei różowy, żółty i niebieski. Czy te podziały między biseksualnością a panseksualnością są rzeczywiście aż tak sztywne? Z pewnością nie, bo orientacja seksualna jest płynna – nawet jeśli dziś identyfikujesz się jako osoba biseksualna, jutro możesz zacząć odczuwać pociąg do kogoś, kto identyfikuje się z inną płcią niż te, które podobały Ci się do tej pory. Nie oznacza to, że musisz koniecznie zacząć myśleć o sobie jak o osobie panseksualnej – biseksualność uznaje się bowiem za określenie zbiorcze, w którym panseksualność jak najbardziej się mieści. To Ty masz się czuć dobrze ze swoją orientacją – identyfikuj się tak, jak czujesz i nie skupiaj się aż tak na definicjach.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już dokładnie, czym jest panseksualizm i w jaki sposób różni się od biseksualizmu. A jeśli chcesz dalej eksplorować swoją orientację seksualną, koniecznie sprawdź kategorię LGBT na naszym blogu – z artykułów w niej dowiesz się wszystkiego, co zawsze chciałeś wiedzieć o różnych orientacjach.