Aby mieć zdrowy i silny związek, najważniejsze jest, żebyście Ty i Twój partner czuli ze sobą silną więź. Chociaż może to być łatwiejsze do zrobienia w fazie miesiąca miodowego, poczucie bycia bezbronnym w związku i znalezienie sposobów na zwiększenie empatii wobec partnera może pomóc we wzmocnieniu tej emocjonalnej więzi.
Brak poczucia bezpieczeństwa we wszystkich związkach w Twoim życiu – zarówno z partnerem, jak też z innymi ludźmi może być prawdziwym źródłem cierpienia. W swoim dorosłym życiu ważne jest to, abyśmy się nauczyli być empatyczni względem drugiej osoby.
Bycie empatycznym oznacza świadome rozumienie czyichś emocji poprzez patrzenie na nie z czyjejś perspektywy. Mówią prościej – rozumiesz i czujesz to, co on czuje. Chociaż ważne jest, aby być empatycznym w każdej osobistej relacji, to istotą przetrwania i pozostania w długotrwałym romantycznym związku ze swoim partnerem jest zrozumienie jego emocji.
Bez względu na to, jak długo jesteś ze swoim facetem, poczucie bycia zrozumianym i wysłuchanym to świetny sposób, by mieć pewność, że jesteście zgranym zespołem. Jednak aby w pełni zrozumieć, co to znaczy być empatycznym, dobrze jest odróżnić to pojęcie od bycia po prostu współczującym. Empatia zdecydowanie wzmacnia relacje, a współczucie często może je osłabić.
Empatię może wyrazić stwierdzenie: „bardzo się cieszę, że mi o tym powiedziałeś/powiedziałaś”. Jest to bezwarunkowe okazywanie partnerowi szacunku bez wyrażania swoich sądów i opinii.
Niezależnie od tego, czy chodzi o empatię poznawczą, emocjonalną czy współczującą, twój związek może się dzięki niej rozwijać i stawać się silniejszy. Przydałoby ci się trochę pomocy w tej kwestii? Poniżej przedstawię dziewięć sposobów, które pomogą ci stać się bardziej empatyczną osobą w związku.
1. Postaw się na miejscu swojego partnera
Okazywanie empatii może was do siebie zbliżyć. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na nauczenie się empatii jest po prostu wyobrażanie sobie siebie w sytuacji, w której znalazł się twój partner. Ludzie, którym brakuje empatii, zwykle nie rozumieją, jak sami czuliby się w różnych sytuacjach.
Dlatego dobrym punktem wyjścia jest zastanowienie się, jak się czujesz, podczas różnych życiowych doświadczeń, zarówno tych dobrych, złych i neutralnych. Ćwiczenie to pobudzi ścieżki neuronowe (z czasem zostaną one wzmocnione) i pozwoli zrozumieć emocje związane z danym doświadczeniem – najpierw na podstawie własnych przeżyć, a potem kogoś innego. Spróbuj zrozumieć partnera i to, że on czegoś potrzebuje i być może nie jest to coś, czego potrzebujesz Ty.
2. Rozmawiajcie o swoich emocjach
Szczęśliwe pary często okazują empatię, opowiadając sobie nawzajem, że poświęcają czas na wyobrażenie sobie tego, czego doświadczają ich partnerzy. Oprócz wysłuchania, powiedzenie partnerowi, że rozumiesz, przez co przechodzi, może pokazać mu, że starasz się zrozumieć jego emocje, zamiast po prostu je zaakceptować i przejść nad nimi do porządku dziennego.
Pamiętaj też, że na negatywne emocje jest swój czas i miejsce. Jeśli w związku dzieje się źle, nie oznacza to, że macie wolną rękę żeby wrzeszczeć jeden na drugiego i nie mówić o swoich uczuciach w dorosły sposób. Być może warto się zastanowić nad terapią dla par – czasami lepiej byłoby godzinę swojego wolnego czasu poświęcić na zdrowie psychiczne i pracę nad swoim związkiem – uwierz mi.
3. Wykaż zainteresowanie, zadając pytania
Im lepiej poznasz emocje ze strony partnera, tym szybciej zauważysz, kiedy jest przygnębiony. Nie będzie musiał powiedzieć ani jednego słowa, a ty już będziesz wszystko wiedzieć. Kiedy zaczniesz sama zadawać pytania o jego stan emocjonalny, pokażesz, jak bardzo zależy ci na jego szczęściu i waszym związku. Nie musisz czekać, aż sam zacznie Ci opowiadać o swoich problemach. Zadając pytania, skrócisz jego potencjalne cierpienie w samotności.
4. Naucz się zachowywać swoje osądy dla siebie
Prawdziwe partnerstwo wymaga uczenia się siebie nawzajem i ciągłego rozwoju. Oznacza to, że musicie sobie pomagać, kiedy najbardziej tego potrzebujecie, bez zbędnych komentarzy, które mogą jedynie skrzywdzić, nie wnosząc nic konstruktywnego. Nie oceniaj wyborów partnera. Załóż, że zostały one dokonane po dokładnym rozważeniu wszystkich możliwych opcji, niezależnie od tego, czy ostatecznie doprowadziły do sukcesu. Pewność partnera, że zachowasz się taktownie w każdej sytuacji, daje mu poczucie bezpieczeństwa i niesłychanie wzmacnia waszą relację.
5. Weź część obowiązków swojego partnera na siebie
W przypadku długotrwałych relacji świetnym sposobem na bycie bardziej empatycznym w związku jest po prostu przejęcie niektórych obowiązków partnera. Pomoże ci to zrozumieć, przez co przechodzi na co dzień i przestaniesz go osądzać. Możesz to zrobić tylko na jakiś czas – to wystarczy, żebyś naprawdę mogła poczuć namiastkę uczuć związanych z jego planem dnia.
6. Weź pod uwagę pragnienia i potrzeby swojego partnera
Bycie empatycznym i umiejętność patrzenia nie tylko z własnej perspektywy na życie, podejmowane decyzje i uczucia innych pozwala na każdorazowe rozważanie potrzeb i pragnień partnera przed podjęciem działań. Niezależnie od tego, czy kupisz mleko, zanim o nie poprosi, czy zaoferujesz mu masaż, gdy jest przygnębiony, bycie o krok przed partnerem może pozwolić mu poczuć się bliżej ciebie, co w konsekwencji sprawi, że oboje będziecie szczęśliwsi, a wasz związek będzie silniejszy.
7. Naucz się, jak być bardziej empatycznym w swoim wolnym czasie
Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze w szkole, czy już od dawna nie, zawsze dobrym pomysłem jest uczenie się nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli ma to przynieść korzyści twojemu związkowi. Niektóre pary mają duże trudności z okazywaniem sobie empatii, ponieważ jest to naprawdę wysokiej klasy umiejętność relacji, której nie wszyscy zostali nauczeni lub po prostu nie poświęcili swojego czasu na naukę.
8. Bądź obecna, gdy twój partner cię potrzebuje
Zrozumienie i okazywanie empatii partnerów wobec siebie może znacząco podnieść jakość życia osób zaangażowanych w relację. Gdy jeden z partnerów przeżywa trudny okres, który może wypaczać jego obiektywność, powinien mimo wszystko starać się całkowicie dostosować do uczuć swojej drugiej połówki w zależności od okoliczności.
Wpłynie to pozytywnie na obojga partnerów, ponieważ bardzo często trudny czas jednej osoby ma znaczący wpływ na drugą. Chociaż nie zawsze jest łatwo rozszyfrować partnera, aby postarać się mu pomóc, a w międzyczasie można zaliczyć kilka porządnych kłótni, to ważne jest, aby być przy nim nawet w najtrudniejszych chwilach. Po prostu wyobraź sobie, że jesteś w jego sytuacji, zamiast mówić mu, żeby nie dramatyzował – w momentach słabości niskie poczucie własnej wartości (Twoje czy partnera) może dosłownie zniszczyć Was, a praca nad sobą i empatia – uratować związek.
9. Staraj się współczuć
Rzecz w nieustannym byciu empatycznym polega na tym, że może się to stać psychicznie wyczerpujące – emocje twojego partnera mogą stać się również twoimi emocjami. Aby temu zapobiec, spróbuj okazywać więcej współczucia w swoim związku. Według ekspertów kiedy okazujesz współczucie, odczuwasz ciepło i troskę o swojego partnera, nie przytłaczając się odbieraniem i przeżywaniem jego emocji. To świetny sposób na okazywanie empatii bez całkowitego zatracenia się w nieswoich uczuciach.
Chociaż istnieje wiele sposobów, aby wspierać swojego partnera, bycie empatycznym względem jego emocji i myśli może naprawdę wzmocnić waszą więź i sprawić, że będziecie szczęśliwsi, a wasz związek będzie trwalszy.