Brzmi to jak tytuł albumu Bowie z lat 70, ale w rzeczywistości anorgazmia jest niemożnością szczytowania, co jest mało zabawne. Anorgazmia jest zjawiskiem, które może się zdarzyć zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, zdarza się jednak znacznie częściej u kobiet.
W badaniu z 2004 roku z University of Texas na temat dysfunkcji seksualnych u kobiet, 24 procent uczestniczek zgłosiło dysfunkcję orgazmu. Brak podniecenia i orgazmu jest więc o wiele powszechniejszym problemem, niż mogłoby się wydawać.
Co może być przyczyną problemu z przeżywaniem orgazmu? Skąd biorą się owe zaburzenia seksualne? Czy brak orgazmu u kobiet można “wyleczyć”?
U kobiet przyczyny anorgazmii są wieloczynnikowe. Leki, lub inne kryzysy psychiczne, nadużywanie narkotyków lub alkoholu, ginekologiczne problemy medyczne i zmiany hormonalne spowodowane starzeniem się mogą być przyczyną tej przykrej dolegliwości.
Udanie się do ginekologa lub innego pracownika służby zdrowia, aby wykluczyć przyczyny medyczne, powinno być pierwszą rzeczą, którą zrobisz, jeśli nie możesz doświadczyć orgazmu. Pamiętaj jednak, iż absolutna większość kobiet doświadcza orgazmu nie tylko przy penetracji, ale przy penetracji połączonej ze stymulacją łechtaczki. Być może nie masz się czym stresować i czas trochę poeksperymentować?
Jeśli po przebadaniu przez specjalistę, Twoja pochwa okaże się jak najbardziej w porządku, ale nadal nie możesz osiągnąć orgazmu, warto udać się po opinię do seksuologa. Jednym z najlepszych zasobów do zdobywania wiedzy na temat kobiecej przyjemności i orgazmu jest Andrzej Gryżewski, świetny seksuolog i psychoterapeuta i autor bestsellerów.
Pamiętaj, że to, że nie miałeś jeszcze orgazmu, nie oznacza, że nigdy się nie wydarzy. Być może warto porozmawiać szczerze ze swoim partnerem, albo poczytać trochę artykułów o szczytowaniu kobiet?
Wariacje:
Jeśli chodzi o anorgazmię kobiet, istnieją dwa główne typy zaburzeń orgazmowych, pierwotne i wtórne. Pierwotny oznacza, że kobieta nigdy nie miała orgazmu. Wtórny oznacza, że miała w przeszłości, ale teraz nie może z powodu wielu czynników, w tym urazu seksualnego, operacji miednicy, porodu lub leków. I istnieje kilka różnych sposobów manifestacji anorgazmii u facetów.
Są mężczyźni, którzy nie mają orgazmu i nie wytryskują z powodu albo niewystarczającej stymulacji, lęku, zaburzeń erekcji lub niektórych leków, takich jak leki antydepresyjne. Następnie dochodzi do anejakulacji, gdy mężczyzna może szczytować, ale nie może wytryskać. Najczęstszym powodem jest wtedy usunięcie prostaty z powodu raka.
Anorgazmia w pop-kulturze:
Anorgasmia rzadko jest przedstawiana w filmach lub serialach, ale przedstawiano ją w kilku mniej popularnych filmach niezależnych. W 2006 r. Parker Posey (aktorka / bogini wśród kobiet) zagrała w filmie, którego nikt nie widział w „Oh w Ohio”, o zamężnej kobiecie, która nie może osiągnąć orgazmu.
Film ma bardzo feministyczną zarozumiałość: kobieta, która nie może orgazmu ze swoim partnerem, musi w końcu nauczyć się czerpać przyjemność z odblokowywania swojego orgazmu. Niestety, film nie zdobył pochwał krytyków. Być może właśnie dlatego go nie widziałaś.
Anorgazmia to także temat w niezależnym filmie Shortbus w reżyserii Johna Camerona Mitchella. Jedna z postaci w filmie jest pisarzem seksualnym, który nie może dochodzić, więc wyrusza w podróż, ażeby rozgryźć przyczynę swojej dolegliwości.