Na koniec maja przypada dość niecodzienne święto – 30 maja – Międzynarodowy Dzień bez Stanika to święto obchodzone przez kobiety na całym świecie. Dzień bez Stanika można oczywiście obchodzić na różne sposoby, my w swojej redakcji jednak pozostajemy wierne tradycji i 30 maja przychodzimy do pracy ciut bardziej wyzwolone – nasze piersi czują się tego dnia wolniejsze niż zwykle. I Wam, drogie Panie, radzimy obchodząc Dzień bez Stanika zrzucić z siebie stanik!
Z okazji tego, że obchodzimy Dzień bez Stanika przedstawiamy Wam parę faktów o tej wszystkim nam w Polsce dobrze znanej części garderoby!
W XIX wieku trudno było się doszukać sportowych biustonoszy
Kobiety grające w tenisa na Wimbledonie w 1887 roku rywalizowały w gorsetach z fiszbinami i metalem, które były tak „kłujące”, iż po turnieju zawodniczki często dosłownie krwawiły!
Nowoczesny biustonosz sportowy nie został wynaleziony aż do 1977 roku i był on owocem majsterkowania dwóch sióstr – Lisa Lindahl i Polly Smith. Entuzjastki biegania wykonały go zszywając ze sobą dwa paski.
Obchodząc Dzień Bez Stanika sprawdźmy, jak wyglądały jego początki
Mówiąc o majsterkowaniu – pierwszy biustonosz nowoczesny również był projektem DYI – Caresse Crosby, zamożna młoda kobieta postanowiła przed imprezą zszyć dwie chusteczki i użyć ich do podtrzymania piersi.
Dziewiętnastoletnia Crosby była niezadowolona ze sposobu, w jaki jej fiszbinowy gorset wyglądał pod jej delikatną sukienką, więc poprosiła, aby jej służąca przyniosła jedwabne chusteczki, różową wstążkę, sznurek, igłę i nitkę, a następnie stworzyła pierwszy nowoczesny biustonosz. Opatentowała projekt w 1914 r. I założyła firmę Fashion Form Brassiere. Później zapytana o swój wynalazek i jego znaczenie dla społeczeństwa, powiedziała: „Nie mogę powiedzieć, że biustonosz kiedykolwiek zajmie tak wspaniałe miejsce w historii jak na przykład wynalezienie parowca, ale wymyśliłam to i jestem z tego dumna”.
Producenci biustonoszy w Playtex opracowali projekt skafandrów misji Apollo 11
Podczas wyścigu kosmicznego NASA sponsorowała konkurs na zaprojektowanie skafandrów astronautów, a firma Playtex podjęła się tego wyzwania. Kontrahenci wojskowi, z którymi rywalizowali, stworzyli solidne, strukturalne kombinezony, ale Playtex miał „kluczową miękkość, światowej klasy szwy i doskonały design”. Kombinezony miały 21 warstw super cienkiej tkaniny, zostały wykonane z dosłownie tych samych materiałów co biustonosze Playtex i zostały uszyte – bez użycia szpilek – przez szwaczki Playtex.
Obchodząc Międzynarodowy Dzień Bez Stanika możemy podziękować facetowi, który wymyślił zapięcie biustonoszy
W 1871 r. Twain opatentował „Ulepszenie regulowanych i odpinanych pasków do odzieży”. Opisując swój projekt, napisał: „Natura mojego wynalazku polega na regulowanym i odpinanym elastycznym pasku do kamizelek, pantalonów lub innych ubrań wymagających zapięć”. Jednak to właśnie biustonosz stał się częścią garderoby, w której wynalazek Marka się sprawdził.
Maleńka kokardka, która pojawia się pomiędzy miseczkami większości biustonoszy, jest reliktem XVI i XVII-wiecznych bawetów. Według książki pt. „Corsets and Codpieces: A History of Outrageous Fashion, from Roman Times to the Modern Era” bawety miały niewielki kawałek wstążki przymocowany u góry, co ułatwiało ich usunięcie. Bawety odeszły w zapomnienie, a wstążka utknęła na przestrzeni lat.
Feministki w Stanach Zjednoczonych nie paliły swoich biustonoszy, ażeby zaprotestować przeciwko konkursowi Miss Ameryka na przełomie lat 60 i 70
W rzeczywistości feministki protestowały przeciwko konkursom typu “Miss Ameryka” rzucając swoje biustonosze, obcasy, pasy i inne podobne przedmioty. W artykule na temat protestu reporterka Lindsy Van Gelder porównała działania kobiet z mężczyznami palącymi swoje karty podczas protestów antywojennych, a obie rzeczy zostały pogmatwane. To powiedziawszy, nie jedna z nas nie miałaby chyba nic przeciwko spaleniu biustonosza po długim dniu pracy, nieprawdaż?
Istnieje stanik, który może służyć jako maska na wypadek nagłego ataku gazowego
Choć brzmi to jak zwariowane urządzenie z epoki zimnej wojny, zostało ono wymyślone przez dr Elenę Bodnar, która rozpoczęła pracę jako lekarz leczący dzieci będące ofiarami katastrofy w Czernobylu.
Według strony internetowej biustonosz awaryjny (EBbra) to odzież ochronna, którą w razie nagłej potrzeby można łatwo i szybko przekształcić w dwie maski oddechowe, aby zmniejszyć wdychanie szkodliwych cząstek unoszących się w powietrzu, gdy specjalistyczne urządzenia ochronne nie są dostępne. “EBbra” jest jak każdy inny konwencjonalny biustonosz pod względem jego głównej funkcji podtrzymywania biustu, a także jego estetyki, rozmiarów, kolorów i stylów. Stanik może być noszony regularnie lub bez ramiączek, może być również używany jako stanik pielęgniarski. Kosztuje około 200 złotych i w 2009 roku został nagrodzony nagrodą Nobla.
Międzynarodowy Dzień Bez Stanika to świetna okazja, ażeby pozwolić sobie na nieco swobody i wyjście z domu bez bielizny. Ja mam dziś zamiar właśnie w taki sposób celebrować owe nietypowe święto i z okazji dnia bez stanika do pracy założę obszerną bluzę i legginsy. I nic poza tym 😈